Trasa “Cez Slovensko na bicykli” prechádzala aj cez našu obec. Navštívil nás prezident Kiska.

Trasa “Cez Slovensko na bicykli” prechádzala aj cez našu obec. Navštívil nás prezident Kiska.

Trasa “Cez Slovensko na bicykli” prechádzala aj cez našu obec. Navštívil nás prezident Andrej Kiska. Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

 

Milan Kriššák

Milan Kriššák
zaslúžilý majster športu
Narodil sa 30. 1. 1944 v Strážach pod Tatrami. Do dorastu hokejista Popradu, potom horolezec a skialpinista. Dobrovoľný člen horskej služby, horský vodca, nastúpil v roku 1974 do Horskej služby Tanapu ako profesionálny záchranca. Nespočetné množstvo výstupov a prvovýstupov v Tatrách ho posunulo do Álp, kde sa vážne začal zapisovať do horolezeckého sveta. V roku 1966 spolu s Jurajom Weinczillerom tretí prestup extrémnou Bonatiho cestou v severnej stene Matterhornu, prvý prestup Allainovou cestou na Petit Dru, Wallkerov pilier na Grand Jorasses – za jeden den, Mont Blanc zo strany Brenvy, Bonattiho cesta na Grand Capucin. To všetko v 23. rokoch svojho života ho posunulo do reprezentačného družstva ČSR.

Člen Československých expedícií v himalájach Nanga Parbat (1969, 1971), Makalu (1973, 1976 – na vrchole 24. mája po prvovýstupe ako prvý z vtedajšiej ČSSR s Jorgem Camprubim a Karlom Schubertom), Pamír (1972, 1975), Kaukaz (1974), Hindukúš (1977) a Jannu 7710 m.n.m (1979 – prvá cesta nelezená technicky, kde pre zlé počasie posledný pokus skončil vo výške 7450 m.n.m.

Venoval sa skialpinizmu a extrémnemu lyžovaniu v ktorom vykonal veľa prvozjazdov z tatranských vrcholov. Bol účastníkom viacerých medzinárodných skialpinistických pretekov v alpských krajinách. Veľmi mladý na československom horolezeckom výslní, stačil o svojej najväčšiej láske vypovedať čierno-bielou fotografiou s výnimočnými predpokladmi sa nedočkal uznania najvyššieho – spoluautor knihy
Makalu. V máji 1987 sa oženil s Frantskou Orolínovou s ktorou mal syna Michala a dcéru Evu, ktorá sa narodila počas expedície na Jannu. Mal z nich veľkú radosť a stále opakoval, že: „teraz si budeme užívať sami seba“, pretože expedícia na Jannu bola vôbec jeho najťažšia expedícia. Žiaľ stalo sa niečo úplne iné. 25. júna 1979 o 14:40 na záchrannej akcii pri druhom pokuse o pristátie v závere Mlynickej doliny vrtuľník MI-8 s tromi člennmi posádky a šiestimi záchrancami havaroval. Okamžite zahynuli šiesti a traja bojovali v nemocnici o život. Po týždni s najlahšími zraneniami na následky embólie pľúc zomrel Milan Kriššák v Popradskej nemocnici – horolezecký funkcionár, reprezentačný tréner a horský vodca. Milan – „Plameň“ – prejavoval sa ako vedúca osobnosť. Neuznával žiadne zohľadňovanie typu – nedá sa, nechajme to na zajtra – presne vedel čo a ako chce.

(Spracované podľa archívnych dokumentov.)
Ing. Ondrej Zavacký