Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

 

Ján Počúvaj

*1886 +1969
Ján Počúvaj bol posledným z generácie „starých horských vodcov“. Pôvodne roľník sa už ako 22-ročný stal horským vodcom. Vodieval zo Štrbského Plesa, kam z Novej Lesnej zásadne chodil pešo. Od roku 1931 bol predsedom Zboru tatranských vodcov z povolania…

(foto: fotoarchív Ing.Ladislava Harvana)

Počas vodcovskej činnosti vykonal i niekoľko prvovýstupov:

  • 8. 3. 1914 SV pilierom Východnej Slavkovskej veže
  • 26. 4. 1936 hrebeňom z Jastrabej veže na Kolový štít
  • 28. 4. 1936 SZ hrebeňom zo Žltej lávky na Žltú vežu

Jeho obľúbenou túrou bol Gerlachovský štít, na ktorý za 54 rokov aktívneho vodenia vyšiel s klientami 625-krát. S vodením na Gerlachovský štít skončil v roku 1962, potom vodil už len po dolinách. Treba zdôrazniť, že motorovým vozidlám nedôveroval a z Novej Lesnej chodil pešo, čo v prípade Gerlachovského štítu predstavuje prevýšenie 1909 metrov. V THS i HS TANAPu pracoval od roku 1950 do roku 1964.

Zomrel v Novej Lesnej kde je aj pochovaný. Podľa neho je v zostupovej ceste z Gerlachovského štítu Batizovským žľabom pomenovaná jeho ľavá vetva “ Počúvajov žľab“.

Pozrite si aj krátky čiernobiely dokument o našom rodákovi horskom vodcovi Jánovi Počúvajovi. Má len necelú minútu, ale stojí za to si ho pozrieť. Zachytáva 72-ročného Jána Počúvaja – v tom čase najstaršieho horského vodcu pri ďalšom jeho výstupe na Gerlachovský štít. Dokument bol odvysielaný na ČT2.
(video pridané: 6.8.2008 – poďakovanie: Artur Weiner)
[flv:/wp-content/uploads/2001/06/jan-pocuvaj-ct2.flv /wp-content/uploads/2001/06/jan-pocuvaj-ct2.jpg 500 400]