Dni obce 2019

Dni obce 2019

Vyvrcholením dňa bolo ocenenie piatich občanov obce Nová Lesná za reprezentáciu obce: Filip Rác, Peter Pilát, Michal Kováčik, Lukáš Jambrich a Filip Bašista. Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

 

Milan Kriššák

Milan Kriššák
zaslúžilý majster športu
Narodil sa 30. 1. 1944 v Strážach pod Tatrami. Do dorastu hokejista Popradu, potom horolezec a skialpinista. Dobrovoľný člen horskej služby, horský vodca, nastúpil v roku 1974 do Horskej služby Tanapu ako profesionálny záchranca. Nespočetné množstvo výstupov a prvovýstupov v Tatrách ho posunulo do Álp, kde sa vážne začal zapisovať do horolezeckého sveta. V roku 1966 spolu s Jurajom Weinczillerom tretí prestup extrémnou Bonatiho cestou v severnej stene Matterhornu, prvý prestup Allainovou cestou na Petit Dru, Wallkerov pilier na Grand Jorasses – za jeden den, Mont Blanc zo strany Brenvy, Bonattiho cesta na Grand Capucin. To všetko v 23. rokoch svojho života ho posunulo do reprezentačného družstva ČSR.

Člen Československých expedícií v himalájach Nanga Parbat (1969, 1971), Makalu (1973, 1976 – na vrchole 24. mája po prvovýstupe ako prvý z vtedajšiej ČSSR s Jorgem Camprubim a Karlom Schubertom), Pamír (1972, 1975), Kaukaz (1974), Hindukúš (1977) a Jannu 7710 m.n.m (1979 – prvá cesta nelezená technicky, kde pre zlé počasie posledný pokus skončil vo výške 7450 m.n.m.

Venoval sa skialpinizmu a extrémnemu lyžovaniu v ktorom vykonal veľa prvozjazdov z tatranských vrcholov. Bol účastníkom viacerých medzinárodných skialpinistických pretekov v alpských krajinách. Veľmi mladý na československom horolezeckom výslní, stačil o svojej najväčšiej láske vypovedať čierno-bielou fotografiou s výnimočnými predpokladmi sa nedočkal uznania najvyššieho – spoluautor knihy
Makalu. V máji 1987 sa oženil s Frantskou Orolínovou s ktorou mal syna Michala a dcéru Evu, ktorá sa narodila počas expedície na Jannu. Mal z nich veľkú radosť a stále opakoval, že: „teraz si budeme užívať sami seba“, pretože expedícia na Jannu bola vôbec jeho najťažšia expedícia. Žiaľ stalo sa niečo úplne iné. 25. júna 1979 o 14:40 na záchrannej akcii pri druhom pokuse o pristátie v závere Mlynickej doliny vrtuľník MI-8 s tromi člennmi posádky a šiestimi záchrancami havaroval. Okamžite zahynuli šiesti a traja bojovali v nemocnici o život. Po týždni s najlahšími zraneniami na následky embólie pľúc zomrel Milan Kriššák v Popradskej nemocnici – horolezecký funkcionár, reprezentačný tréner a horský vodca. Milan – „Plameň“ – prejavoval sa ako vedúca osobnosť. Neuznával žiadne zohľadňovanie typu – nedá sa, nechajme to na zajtra – presne vedel čo a ako chce.

(Spracované podľa archívnych dokumentov.)
Ing. Ondrej Zavacký