Dni obce 2019

Dni obce 2019

Vyvrcholením dňa bolo ocenenie piatich občanov obce Nová Lesná za reprezentáciu obce: Filip Rác, Peter Pilát, Michal Kováčik, Lukáš Jambrich a Filip Bašista. Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

 

Životopis Jána Stilla – horského vodcu z Novej Lesnej

Milí záujemcovia o históriu Tatier,

v roku 2005 si pripomíname okrúhle 200. výročie narodenia Jána Stilla – zrejme prvého známeho človeka, ktorému sa podarilo zdolať Gerlach. Pred 181 rokmi, keď naň vystúpil, však ani netušil, že pokoril najvyšší tatranský štít. Kto bol Ján Still, ako to bolo v 19. storočí s výškou tatranských štítov, ktoré túry boli v tom čase atraktívne, ktorí horskí vodcovia a za akých podmienok vodili turistov po Tatrách – to všetko a ešte aj viac sa môžete dozvedieť z 56-stránkovej publikácie, ktorá vyšla pri príležitosti Stillovho jubilea.

Ján Still z Novej Lesnej bol učiteľ, lovec kamzíkov a známy horský vodca 19. storočia, ktorý vodieval najmä na Lomnický štít, na Gerlach, na Morské oko a do Javoriny.

Životopis Jána Stilla si môžete kúpiť v informačných strediskách TIK v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese za 70,- Sk.

Špeciálna zľava pre Novolesňanov:
V novolesnianskej predajni časopisov a tlače a vo vinotéke dostanete túto publikáciu len za 55,- SK! Je vhodná i ako darček pre Vašich známych, ktorí sa zaujímajú o Tatry a Novú Lesnú.

Mgr.Iveta Kontríková, PhD.