Vysvätenie Sinajskej kaplnky a farskej budovy
Vysvätenie Sinajskej kaplnky v Malom Smokovci
V nedeľu 2. októbra 2005 bola v Malom Smokovci vysvätená Sinajská kaplnka. Posviacku vykonal otec biskup ThDr. Štefan Sečka – pomocný biskup spišskej diecézy. Autorom koncepcie kaplnky s kruhovým pôdorysom, na ktorom sú na severnej strane osadené dve betónové platne s textom Desiatich Božích prikázaní a na strane južnej drevená veža-zvonica, je novolesnianský akademický architekt Tomáš Bujna. V strede kaplnky je umiestnený malý obetný stôl pre prípadné slávnostné bohoslužby. Drevenú vežu so zvonom (bránu-zvonicu) vytvoril akademický sochár Štefan Hudzík. Celú stavbu realizovala firma Klocok a náklady predstavovali približne pol milióna korún.
Na slávnostnom vysvätení sa zúčastnil miestny rímskokatolícky farár Mgr. Pavol Zaťko, popradský dekan ThDr. Anton Oparty, PhD., tatranský farár doc. ThDr. ICLic. Štefan Mordel, PhD., farár Zachariáš z nemeckého Plettenbergu, veľkoslavkovský farár Mgr. Ľubomír Karkoška, miestni obyvatelia, ktorí stavbu financovali z vlastných zdrojov, hostia z Nemecka a Rakúska a mnohí ďalší. Malý Smokovec tým získal jednoduchý, ale krásny sakrálny objekt s veľkou výpovednou hodnotou, ktorý bude umocňovať význam duchovnej stránky každodenného života.
Ďakovná svätá omša pri príležitosti vysvätenia Sinajskej kaplnky a farskej budovy
Nedeľná vysviacka Sinajskej kaplnky a farskej budovy v Novej Lesnej (2. októbra 2005) vyvrcholila ďakovnou svätou omšou v novolesnianskom kostole Zvestovania Pána, ktorú celebroval pomocný spišský diecézny biskup Štefan Sečka za asistencie popradského dekana Antona Oparteho, tatranského farára Štefana Mordela, farára Zachariáša z nemeckého Plettenbergu, veľkoslavkovského farára Ľubomíra Karkošku a novolesnianského farára Pavla Zaťka. Táto svätá omša sa niesla v duchu poďakovania za niekoľkoročné úsilie miestnych katolíkov o vytvorenie samostatnej farnosti, vybudovanie farskej budovy a zrekonšturovanie vyše sedemstoročného katolíckeho kostola. Po slávnostnej omši posvätil biskup Sečka novú farskú budovu, ktorá bude slúžiť celému farskému spoločenstvu.
Súčasná renovácia kostola sa týkala predovšetkým jeho vonkajšej úpravy a úpravy okolia kostola, ktoré ešte nemá definitívnu podobu. Obnova sa uskutočnila vďaka získaniu grantu Ministerstva kultúry na obnovu pamiatok v roku 2004 vo výške 125 000 Sk na projekt, ktorý vypracovala Ing. Arch. Iveta Bujnová v spolupráci s farárom Pavlom Zaťkom. Ďalších 40 000 Sk poskytla obec Nová Lesná. Rekonštrukčné práce robila firma Tokys a samozrejme pomáhali i mnohí Novolesňania.
Ak farnosť získa finančné prostriedky na základe ďalšieho podaného projektu, dokončí sa renovácia kostola i jeho okolia a bude sa pokračovať v obnove vnútorného zariadenia.
Vznik samostatnej farnosti v obci a nová farská budova
Nová Lesná je v porovnaní s tatranskými osadami veľmi stará dedina. Bola založená pred mnohými storočiami a prvý raz sa písomne spomína už v roku 1315! Žili tu jednoduchí ľudia, ktorí sa živili ako drevorubači, roľníci, povozníci i známi horskí vodcovia. Boli to prevažne Nemci, spočiatku katolíci, od obdobia reformácie poväčšine evanjelici. Napriek relatívne ľudnatej dedine cirkev patrila ako filiálka pod Veľký Slavkov alebo Matejovce.
Až 1. júla 2002 bola v Novej Lesnej zriadená samostatná katolícka farnosť s vlastným farárom Pavlom Zaťkom, ktorý dostal úlohu postaviť faru. Hoci mu pomáhali mnohí, celá organizácia práce i samotná manuálna práca spočívala predovšetkým na ňom. Popri povinnostiach kňaza, ktorý slúži každý deň aspoň jednu svätú omšu a popri ďalších povinnostiach, dokázal za dva a pol roka postaviť faru, zrealizovať stavbu kaplnky v Malom Smokovci a čiastočne zrenovovať kostol. Patrí mu za to úprimná vďaka.
Mgr.Iveta Kontríková
(Fotky z jednotlivých etáp rekonštrukcie kostola doplníme neskôr)