Umelá horolezecká stena
Umelá horolezecká stena sa nachádza v budove starej kotolne vedľa potravín. Pod patronátom vedenia obce a starostu ju spravuje horolezecký oddiel PP VERTICAL. V prevádzke je od 28. novembra 2005 v pracovné dni od 17.00 do 21.00. Jednorázové vstupné je 50,-Sk a celoročné 2000,- Sk. Obyvatelia obce Nová Lesná majú polovičnú zľavu.
Tešíme sa na vašu návštevu.
za klub: Peter Kuchar, Rado Lukáč
História
Horolezectvo má v podtatranskom regióne viac ako storočnú históriu. Od svojich prvopočiatkov, kedy hlavným cieľom bolo zdolávanie tatranských štítov a objavovanie nepoznaných oblastí sa v povojnovom období pretransformovalo do osobitnej športovej disciplíny s dôrazom na výkonnostnú stránku. Zrodili sa rôzne disciplíny tohto športového vyžitia ako skialpinizmus, vysokohorská turistika, ľadové lezenie a samotné horolezectvo sa rozčlenilo do viacerých skupín (vysokohorské lezenie, ľadolezenie, mixové lezenie, stredné veľhory a športové lezenie).
Práve športové lezenie sa v posledných rokoch považuje za najdôležitejšiu súčasť horolezectva, pretože nadobudnuté skúsenosti, sila i technika sa využívajú vo všetkých ostatných disciplínach. Športové lezenie sa neustále vyvíja, zdokonaľuje sa výstroj a výzbroj, vyšší dôraz sa kladie na samotnú prípravu (tréningové programy, bouldering, preteky), zlepšujú sa podmienky na trénovanie (umelé steny, špeciálne tréningové pomôcky campusboard) a tým sa samozrejme zvyšuje aj výkonnosť. V horolezeckej terminológii to znamená zvyšovanie stupňa obtiažnosti vylezených ciest. Nevyhnutou súčasťou udržania sa v týchto výkonnostných trendoch je lezenie a trénovanie na umelých stenách.
Umelé steny
Umelá stena je imitáciou prírodnej skalnej steny s čo najpestrejšími druhmi profilov (kolmé a položené platne, previsy, kúty a špáry). Je skonštruovaná z preglejkových platní, ktoré sú ukotvené na železnej konštrukcii. Na jednotlivých profiloch sú umiestnené umelé chyty, ktoré predstavujú obrovské množstvo rôznych variantov prelezov – bouldrov. Na stene sa lezie bez lana a klasických istiacich pomôcok. Dôraz sa kladie na spôsob prelezenia (technika, elegancia , plynulosť, istota) bez psychických obmedzení ako strach z pádu, výšky, zranenia a pod. Veľmi dôležitou výhodou trénovania na umelých stenách je aj možnosť lezenia v nepriaznivých klimatických podmienkach (zima, dážď) a prakticky žiadne časové obmedzenia.
Čo na umelú stenu potrebujeme
Pri trénovaní na umelých stenách je najdôležitejšia obuv, oblečenie a špeciálne pomôcky. Pod obuvou rozumieme špeciálne upravené topánky s priľnavou gumou – lezečky. Tie je možné si zaobstarať v rôznych športových obchodoch s horolezeckým tovarom. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 2000,- až 4000,-Sk. Ako alternatíva sa dajú použiť aj gumené kopačky bez štupľov alebo papučky. Na stene nelezieme bosí ani v špinavých topánkach, lebo chyty musia ostať čisté a nezamastené. Nevyhnutnou súčasťou lezenia na umelých stenách je magnézium – biely prášok, ktorý zabraňuje poteniu prstov a tým aj následnému zamasteniu chytov. Nosí sa v špeciálnom vrecúšku upevnenom na páse. Obe pomôcky zoženiete v horolezeckých obchodoch (cena cca 500,-Sk).
napísal: Peter Kuchar