Dni obce 2019

Dni obce 2019

Vyvrcholením dňa bolo ocenenie piatich občanov obce Nová Lesná za reprezentáciu obce: Filip Rác, Peter Pilát, Michal Kováčik, Lukáš Jambrich a Filip Bašista. Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

 

Novolesniansky kroj

Pri oslavách obce – sviatku sv. Bartolomeja – bol po mnohých rokoch súčasným obyvateľom predstavený dobový kroj našich predkov. Od vysídlenia pôvodných obyvateľov nemeckej národnosti z našej obce uplynulo už bezmála 70 rokov. S ich odchodom odišla aj ich tradičná kultúra. Kroj mal svoje opodstatnenie v minulosti ako dôležitý identifikačný znak a pre nás je dôležitým znakom identity v dnešnom globalizovanom svete.

Kroj našich rodákov bol veľmi jednoduchý – napriek tomu elegantný. Vychádzal z kroja nemeckých osadníkov spišského regiónu. Na základe získaných dobových podkladov a častí originálneho nemeckého kroja sme nechali ušiť nové kroje, s ktorými sa chceme identifikovať a ktoré tu chceme teraz prezentovať.

Ženský odev

Základnou súčasťou ženského kroja zo začiatku 20. storočia bola tibetová tmavá – čierna alebo hnedá sukňa s malými ružovými kvietkami, ktorej dĺžka siahala pod kolená, do polovica lýtok. Vrchnú časť tela pokrývala biela blúzka z bavlneného plátna so širokými nariasenými rukávmi takmer po lakeť. Rukávy boli na konci stiahnuté červenou stužkou ukončenou mašličkou. Konce rukávov boli ozdobené čipkou. Blúzka musela byť poriadne naškrobená, aby rukávy držali tvar. Na blúzku sa obliekal čierny štofový lajblík so španglami. Lajblík sa zapínal buď ôsmimi guľatými bielymi perličkovými gombíkmi, alebo ôsmimi širokými zlatými kovovými sponami. Ozdobným doplnkom vrchnej časti bola hodvábna šatka – u mladých dievčat červená, staršie nosili tmavé šatky. Strapce šatky vykúkali spod lajblíka na ramená. Na krku bola šatka zopnutá ozdobnou brošňou, ktorá bola pýchou žien a dokladom ich majetnosti. Slobodné dievčatá nosili vlasy voľne upravené, vydaté ženy nosili čepiec. Obúvali si čierne poltopánky, v zime čierne kožené čižmy.
Podobné kroje sa nosili aj v okolitých spišských obciach – vo Veľkom Slavkove, Mlynici, Veľkej Lomnici, Starej Lesnej a podobne. Líšili sa len v detailoch – v čipkách, výšivkách, čepcoch a pod.

Mužský odev

pozostáva z bielej košele, čiernych nohavíc, čierneho lajblíka a červenej šatky. Na hlave nesmie chýbať čierny klobúk, obúvali sa čierne kožené čižmy alebo bagandže. Takýto typ mužského kroja sa nosil v Novej Lesnej na začiatku 20. storočia. Predtým sa nosili súkenné nohavice a ľanové košele, na nohách krpce.

Mgr. Iveta Kontríková
Akad.arch. Tomáš Bujna

Poďakovanie za fotografie:
Mgr. Jozef Svitek
Ing. Juraj Rokfalusy