Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

 

Služby horských vodcov v našej obci

V oblasti Vysokých Tatier pôsobí niekoľko organizácií horských vodcov. Sú to buď občianske združenia, športové kluby, ale aj jednotlivci – všetci vás ochotne a radi budú sprevádzať do miest kam by ste sa sami a bez potrebných skúseností pravdepodobne nikdy nedostali. Zaujíma vás výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier? Chceli by ste klasickou cestou zdolať Lomnický štít, Satan, Ľadový štít alebo niečo iné?
Naša obec začala užšie spolupracovať s jedným s renomovaných klubov horských vodcov vo Vysokých Tatrách – volá sa Himalaya Club Vysoké Tatry. Všetci členovia sú odborníkmi na pohyb vo vysokohorskom prostredí, horskí záchranári, horskí vodcovia UIAGM, sprievodcovia inštruktori a školitelia. Ich činnosť je úzko prepojená s krehkou a zároveň krásnou prírodou nášho blízkeho okolia na území národných parkov Vysoké – Západné a Nízke Tatry, Slovenský Raj, Silická Planina a Pieniny. Je to kraj Liptova, Spiša, Zamaguria a Gemera. Do komerčnej činnosti sa snažia títo horskí vodcovia a sprievodcovia vtiahnuť aj prvky slovenskej kultúry a tradícií zapájajúc náš folklór a historickú bohatosť tohto kraja. Viac podrobností o ich aktivitách, členoch ale aj cenníku výstupov nájdete na nedávno aktualizovanom webe. Ak vás zaujímajú jednotlivé výstupy podrobnejšie – nájdete ich v časti venovanej popisu výstupov.
Naša obec plánuje v blízkej budúcnosti niekoľko spoločných aktivít s organizáciou Himalaya Club, od čoho si sľubujeme lepšiu podporu cestovného ruchu, ale ja kultúrne aktivity v našej obci – kolíske horských vodcov.
Za jednotlivcov by sme chceli upozorniť čitateľov na osobnosť aktívneho horského vodcu Mikiho Knižku. Jeho Mountain Pro Guiding je kancelária horských vodcov, ktorá ponúka heli-skiing v Kanade, skialpinizmus v Kanade, výstupy na Gerlach a iné tatranské štíty podľa želania, lavínové kurzy, ski-alpinistické kurzy, horolezecké kurzy a podobne.