Dni obce 2019

Dni obce 2019

Vyvrcholením dňa bolo ocenenie piatich občanov obce Nová Lesná za reprezentáciu obce: Filip Rác, Peter Pilát, Michal Kováčik, Lukáš Jambrich a Filip Bašista. Viac »

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky

Nová Lesná v relácii RTVS - Cyklopotulky Viac »

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov

Otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov Viac »

Mapový portál našej obce

Mapový portál našej obce

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci. Viac »

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Obecné zastupiteľstvo 2018-2022

Začalo pracovať nové Obecné zastupiteľstvo. Starosta s poslancami zložili slávnostný sľub... Viac »

 

S dobrou knihou v ruke sa životom kráča o trošku ľahšie

O knihe sa hovorí, že je najlepší priateľ človeka. Je malá, praktická a obohacuje nás po každej stránke. Zlepšuje čítanie, pamäť, podporuje fantáziu, dovoľuje nám na chvíľu sa odpútať od každodenných starostí a snívať. Keď sa začítame do príbehu, stávame sa úplne niekym iným, napríklad hrdinom v rytierskej zbroji či detektívom, ktorý rieši záhadné prípady alebo sme kapitánom na topiacej sa lodi s množstvom príšer. S knihou v ruke jednoducho chceme zažiť okamih šťastia, napätia, hrôzy či dobrodružstva alebo lásky.
S dobrou knihou v ruke sa životom kráča o trošku ľahšie; kniha nám ponúka rozličné návody i nápady, rozptýlenie a zábavu, napätie či vedomosti. Je veľmi širokospektrálna, keďže v súčastnosti existuje veľké množstvo žánrov, každý čitateľ si môže nájsť presne ten o ktorý má záujem. Prežiť čas s pútavou knihou je jeden z najlepších spôsobov, ako tráviť svoj voľný čas a pri tom sa aj duševne obohatiť. Spomeňte si, kedy ste naposledy v rukách držali knihu a čítali?
Hovorí sa, že vzťah ku knihám si treba pestovať už od detstva. Deti by sme mali viesť k pravidelnému čítaniu. Dieťa má mať vlastnú knižnicu tak ako aj dospelý. Čítať deťom treba od malička. Dôležité je, aby sa s nimi rodičia o prečítanom aj porozprávali. Výber kníh je dnes naozaj dostatočný. Kniha má moc premeniť zlú náladu na dobrú a dobrú na ešte lepšiu. Kniha nám pomáha rozvíjať predstavivosť, núti nás premýšľať, rozširuje našu slovnú zásobu, vzdeláva nás a duševne obohacuje. V dnešnej dobe sa čím ďalej tým viac začína zabúdať na knihu ako na dobrého priateľa. Deti si radšej pozrú televíziu, alebo sa zahrajú na počítačoch.
Ako s deťmi správne čítať: -čítajte s deťmi nahlas až do desiatich rokov, čítajte s deťmi každý deň pokiaľ možno v rovnaký čas. Nebuďte prekvapený, ak dieťa chce počuť obľúbenú knihu viac krát. Je to dobré, aby porozumelo deju. Keď čítate knihu na pokračovanie, vždy najskôr zopakujte o čom bola predchádzajúca časť. Okrem beletrie môžete s deťmi čítať poéziu či články z časopisov.
V našej obci máme obecnú knižnicu, ktorá je otvorená každý piatok od 15:00 hod. do 17:00 hod.
Knižnica ponúka požičiavanie kníh rôzneho žánru pre deti a dospelých. Máme evidovaných vyše päťtisíc zväzkov. Z tohoto počtu si môžete prísť vypožičať knihu, ktorá vás zaujíma. Každý rok pribúdajú nové knihy od nových spisovateľov či už našich alebo zahraničných. Výber je veľký. Staňte sa aj vy čitateľom, určite neobanujete, tešíme sa na vás.

Ešte raz: dobrá kniha odbúrava stres, zlú náladu, smútok a ostatné negatívne vplyvy. Najlepším priateľom človeka je ozaj kniha, o tom sa presvedčíte aj sami.

Vedúca knižnice: Anna Gánovská