Obec s najkrajším výhľadom na Tatry
Originálna tabuľa pri vstupe do Novej Lesnej, Obce s najkrajším výhľadom na Tatry, kopíruje časť hrebeňa Vysokých Tatier. Pohľadom pri vstupe do obce za pekného počasia neodolajú mnohí, pekná fotografia stojí za to. Z pravej strany vidíme okrem iných Lomnický štít, Prostredný hrot a Slavkovský štít.
Lomnický štít je druhý najvyšší štít Vysokých Tatier. Prvý zaznamenaný turistický výstup sa vykonal 16. augusta 1793 z Malej Studenej doliny anglický lekár, prírodovedec
a cestovateľ Róbert Townson počas svojej cesty po krajinách Rakúskej monarchie. Lomnické sedlo sa preslávilo pri natáčaní kultových filmov Medená veža a Orlie pierko, v ktorých sme sledovali dramatický príbeh troch priateľov horolezcov (Pirin, Starec, Valér) žijúcich osamote a šťastne v horskej chate vo Vysokých Tatrách.
Prostredný hrot je najvyšší vrchol v Prostrednom hrebeni medzi Malou a Veľkou Studenou dolinou. Veľká studená dolina je 7 km dlhá, turisticky príťažlivá dolina, v ktorej sa nachádza Zbojnícka chata. Priečnym sedlom sa dostanete do Malej studenej doliny, tá je 4,5 km dlhá, terasovitá a turisticky často navštevovaná dolina so starou baníckou tradíciou (dolovanie zlata a medi do polovice 19. storočia). V doline sa nachádza Téryho chata (najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou) postavenú v roku 1899 v blízkosti Piatich Spišských plies. Prvý výstup sa uskutočnil 11. augusta 1876. Na vrchole stál neskorší banskoštiavnicky lekár, horolezec a organizátor turistiky Dr. Edmund Viliam Téry so Samuelom Horvayom – smokovský hájnik, Pavol Schwarts z Viedne a horský voca Ján Still z Novej Lesnej.
Prvý zimný výstup uskutočnili dňa 2. apríla 1904 Karol Jordán, Jozef Szelke, J. Lackner s vodcami Jánom Breuerom a Pavlom Spitzkopfom starším.
Slavkovský štít je rozložitý štít vysoký 2 452 m n. m. vo Vysokých Tatrách nad Starým Smokovcom. Jeho hrebeň oddeľuje Velickú a Veľkú Studenú dolinu. V roku 1813 sa
z vrcholovej kopy zrútili mohutné skalné bloky do Veľkej Studenej doliny, kde sú pozostatky dodnes. Podľa niektorých predpokladov mohol byť Slavkovský štít dovtedy najvyšším vrcholom Vysokých Tatier. Prvý zaznamenaný výstup na vrchol Slavkovského štítu uskutočnil 11. júna 1664 Juraj Buchholtz starší a jeho priatelia.
MH