Pohyb je život
Do našej obce sa prisťahovala z Prahy fyzioterapeutka Eva Hrušovská s manželom, ktorá práve dokončuje univerzitu. Jej práca a životná cesta nás zaujala a preto sme ju oslovili na rozhovor.
Bývate v Novej Lesnej ešte len rok, zaujíma ma, ako a prečo ste si vybrali našu dedinu a presťahovali sa tu po rokoch života v zahraničí?
S manželom si vážime slobodný život, ktorý niekedy nebol samozrejmosťou. Pochádzam z Prešova, manžel zo Spišskej Novej Vsi a 10 rokov som žila v Prahe. Chceli sme sa vrátiť do Tatier. Mali sme to šťastie, že sme si mohli vybrať, kde chceme žiť. V Novej Lesnej sme nepoznali nikoho, ale zamilovali sa hneď pri prvej návšteve. História a tradície sú tu ruka v ruke s najkrajším výhľadom na Tatry?
Evka, ako ste sa k fyzioterapií dostali? Aké boli Vaše profesijné začiatky?
Môj vzťah k pohybu a športu, čo je hlavná zložka fyzioterapie, má začiatky v ranom detstve. Rodičia ma odmalička viedli k pohybu a umeniu. Stále v rovnováhe. Dali mi základy všetkých športov a silno ma rozvíjali v pohybovom smere. Keď som mala asi 14 rokov, s najlepšou kamarátkou sme počas letných prázdnin začali viesť cvičenie pre ženy v miestnom kulturáku, neskôr som sa počas gymnázia venovala samoštúdiu tréningu a snažila sa denne cvičiť a učiť správne techniky. Na vysokú školu som odišla do Prahy a tam sa mi otvoril svet nekonečných možností a inšpirácie. Popri štúdiu som pracovala ako osobná trénerka v centre Prahy, neskôr ako lektorka v najstaršej trénerskej škole Československa, Trénerskej škole Petra Stacha, kde som učila anatómiu, prax a roky viedla odborné vzdelávacie semináre. Fyzioterapia a pohyb sú absolútne prepojené. Jedno bez druhého by nebolo. V Prahe som sa roky venovala pohybu-funkčnému pohybu. Smerovanie mojej fyzioterapie je aj preto vedené cez pohyb – pohybovú terapiu.
Čo je Vaša ,,Alma mater “ , škola a smer, ktorým sa uberáte?
Fyzioterapiu som začala študovať v Prahe, neskôr som prešla na Prešovskú univerzitu, kde pokračujem v štúdiu. Mám za sebou mesiace stáže v rôznych zariadeniach od rehabilitačného centra v Kladruboch, IKEM Praha, rôzne kúpele a nemocnice v Čechách aj na Slovensku. Celoživotne sa zaoberám pohybom, preto je aj moje profesijné smerovanie fyzioterapie v metóde DNS ( skratka ), dynamickej neuromuskulárnej stabilizácií a inšpirujem sa ,,Pražskou školou rehabilitácie ‘’. Zakladateľom DNS metódy je prof. PeadDr. Pavel Kolář, Ph.D.
DNS koncept je založený na vývojovej kineziologii. Ide o metódu, ktorá využíva znalosti vývojovej kineziologie pre diagnostiku a terapiu funkčných porúch pohybového systému. Dynamická neuromuskulárna stabilizácia pracuje s našimi pohybovými stereotypmi a to jak správnymi, tak tiež tými nekvalitnými, ktoré vznikajú v priebehu nášho života už od raného detstva alebo nesprávným použivaním tela v denných činnostiach, v činnostiach pohybu a športu v neskoršom veku.
Pohyb, je život. Vlastnosť, návyk a najelementárnejšia schopnosť človeka. Tak ako sa snažím svoj vlastný pohyb každým dňom zlepšovať, snažím sa aj zlepšovať a dotiahnuť k dokonalosti a funkčnosti pohyby svojich pacientov.
Hlavnú časť Vášich pacientov tvoria normálny pracujúci ľudia, ale aj s profesionálny športovci. Aká je práca s nimi?
Máte pravdu, 90% klientov sú ľudia z bežného života s rôznymi problémami. Športovci, ,,profíci ‘’ , ako ich volám, sa potrebujú o svoje telo starať 24 hodín denne. Snažím sa ich učiť pozornému počuvaniu a porozumeniu signálov, ktoré im telo dáva. Veľkú výhodu má vždy ten športovec, ktorý má rozvinuté vnímanie a je sám na seba napojený. Moderná fyzioterapia vie v dnešnej dobe predchádzať veľa zraneniam a bolestiam. Najkrajšia je pre mňa hlavne cesta, kedy je športovec zdravý a psychicky vyrovnaný. Výsledky sa potom stále ukážu.
Často sa stretávame s tým, že nevieme rozlíšiť prácu fyzioterapeuta a maséra? Aký je medzi nimi rozdiel?
Fyzioterapeut a masér sú dve odlišné povolania. Najlepšie je to asi vysvetliť na príklade. Ak sa cítite unavený a bolí vás krk, vyhľadajte maséra. Ak si zlomíte nohu, bolia vás achilovky, ste po operácií, vyhľadajte radšej fyzioterapeuta. Masér nehľadá príčinu bolesti, ale rieši následok a presne vie, ako uvoľniť povrchovú bolesť, fyzioterapeut má široké informácie o medicíne, pozná presne svaly a vie ako ich obnoviť. Žiadny fyzioterapeut Vám nepoďakuje, ak ho oslovíte masérom, napriek tomu, že masáž je súčasťou fyzioterapie.
S akými problémami za Vami chodia klienti?
Sú to rôzne problémy, hlavne pohybového aparátu, poúrazové a pooperačné stavy. Jeden menovateľ je ale stále rovnaký – bolesť.
Cez diagnostiku a vyšetrenie sa snažím hľadať príčinu bolesti. Väčšinou je príčina v pohybe, zlom držaní tela, sedení, chôdzi, alebo v technike ( hlavne u športovcov )
Prečo sa s bolesťou nedokážeme vyrovnať ako kedysi naši predkovia?
Pretože podmienky v ktorých žijeme sa oproti minulosti radikálne zmenili. Vzdialili sme sa od biologickej prirodzenosti a sme menej ,,otužilí “ psychicky aj fyzicky a tým sa zmenil aj vzťah k bolesti. Je najjednoduchšie vziať si liek a nechať si pichnúť injekciu, než sa k nej postaviť aktívne.
Sme vývojovo aj psychomotoricky na inej úrovni…
Áno. Často používam u pacientov, ktorí sú vekovo nad 50 rokov termín ,,zlatá generácia’’ Ich telesná výchova vyzerala nezrovnateľne s tou dnešnou. Pestovala sa pohybová kultúra. Áno samozrejme, vývoj nezastavíme, ale my sa vyvíjame smerom od seba. Odpájame sa od vnímania. Vnímania polohy tela, rýchlosti pohybu, dýchania… Mohla by som dlho pokračovať. Beháme a bicyklujeme s hudbou, nosíme fantasticky odpružené a vytlmené topánky, potláčame prirodzenosť a vnem.Stali sa z nás slabší jedinci, čo sa týka prežitia ako boli naši predkovia. V rámci fyzioterapie, porúch a bolesti pohybového aparátu ma viac mrzí odklon a strata radosti z pohybu.
Čomu sa venujete vo voľnom čase?
Najradšej trávim čas s manželom niekde vysoko v horách, lese, alebo na bicykli. Obaja sa venujeme triatlonu a tatranské podmienky sú tomuto športu naklonené. V zime si rada vybehnem na skialp, alebo bežky. Keď si ale skutočne potrebujem oddýchnuť, tak kniha v kombinácii so spánkom je pre mňa ideálna voľba.
Kam by ste chceli posunúť svoju prácu a smerovanie v priebehu pár rokov?
Rada snívam, preto túžim po vlastnej klinike, centre pohybu, kde by som sa so svojím tímom fyzioterapeutov, doktorov, masérov venovala každému, kto bude mať problémy pohybového aparátu. Predstavujem si, že by si tam telocvičňu, kde bude vedená pohybová príprava pre malé deti, kondičné tréningy pre tínedžerov, cvičenie so seniormi, zdravotné a špecializované fyzio cvičenia a veľmi veľmi rada by som sa vrátila aj ku vzdelávaniu a lektorovaniu trénerov a fyzioterapeutov.
Vtáčiky na streche štebotali, že od októbra by ste chceli viesť skupinovú hodinu zdravotného cvičenia pre občanov Novej Lesnej. Skúste nám o tom povedať viac.
Áno, už dlho mám v hlave tento nápad a rada by som ho zrealizovala. Bolo by to zdravotno-kompenzačné cvičenie zamerané na bolesti pohybového aparátu, hlavne na bolesti chrbta. Cvičenie by bolo kľudné a vhodné aj pre starších ľudí a samozrejme aj mužov ?
Ak by ste chceli kontaktovať Evu Hrušovskú, môžete buď e-mailom: fyziotatry@gmail.com, Instagram: eh_fyzio, alebo na telefónnom čísle: 0948 391 907