Žijú medzi nami… Ladislav Šedivý
Ľudia, ktorých stretávame na ulici, pozdravíme, vieme, že sú, a myslíme, že vieme aj kto sú. A predsa, pozdravíme suseda, alebo známeho, ale mnohokrát ani netušíme, akého príbehu je „nositeľom“, alebo v čom je jeho život iný…
Ostrý štít sa nachádza v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Hoci nepatrí k najvyšším, dlho bol považovaný za nedobytný. V roku 1902 stál Karol Englisch s matkou Antóniou a horskými vodcami Jánom Hunsdorferom starším a Jánom Stromfom na jeho vrchole. Ján Hunsdorfer starší bol horský vodca a horolezec, nosič, bylinkár, spišský nemec. Narodil sa vo Veľkom Slavkove, no ako tesár pôsobil v Novej Lesnej, kde aj v roku 1917, takmer zabudnutý, ako 67-ročný zomrel. Pri výstupe na Ostrý štít na jeho vrchole postavili skalnú pyramídu, uložili do nej plechvku s informáciou o výstupe.
Nuž a v roku 1959 našli dvaja horolezci na tomto štíte malé kovové puzdro. A v ňom navštívenku Karola Englischa. Jedným z tých dvoch objaviteľov plechovky bol Ladislav Šedivý, občan Novej Lesnej. Druhým jeho spolulezec Milan Rybanský. Prvenstvo mimoriadne namáhavého a technicky náročného výstupu partie z roku 1902 tak bolo riadne dokázané. Karol Englisch bol totiž viackrát obvinený z falšovania prvovýstupov.
Ladislava Šedivého sme mohli tiež vidieť ako „dvojča“ Ivana Mistríka vo filme Medená veža z roku 1970.
Jeho meno ako záchranára a horského vodcu sa spája aj s osadením kríža na Gerlach. Kríž na horskej službe v Starom Smokovci našiel práve on. Ten bol pôvodne vyhotovený Viktorovi Kubátovi, ktorý zahynul pri lezení počas výstupu na Ganek. 28.augusta 1997, takmer desať rokov po jeho smrti, bol kríž vynovený a osadený na vrchole Gerlachovského štítu troma horskými vodcami – Ladislavom Šedivým, Jozefom Koršalom a Robertom Turjanikom. Všetci traja boli v tom čase členmi horskej služby. Kríž bol na vrchol vyvezený vrtuľníkom vďaka Milanovi Hoholíkovi.
Zdroj: Ivan Bohuš – Tatranské vrcholy, Pavol Barabáš – Príbehy tatranských štítov